קרניזם איור של שלושה גברים עם סימן שאלה מעל
כללי

טבעונים, די לקרוא להם "קרניסטים"!

את המונח "קרניזם" טבעה הפסיכולוגית החברתית מלאני ג'וי עוד ב-2001, והוא נהיה פופולרי בעיקר אחרי שהתפרסם ספרה "הפרה שבחדר" (באנגלית Why We Love Dogs, Eat Pigs, and Wear Cows), שהתרגום שלו לעברית יצא לאור ב-2017. מאז, טבעונים אימצו את המונח בחום, בעיקר כדי לתאר אוכלי בשר כ"קרניסטים" – לפעמים תיאור נייטרלי, לפעמים – כמילת גנאי.
המונח קרניזם מתאר את האידיאולוגיה שמצדיקה אכילת בשר ומוצרים אחרים מהחי, אידיאולוגיה שמגשרת על הפער בין החמלה כלפי בעלי חיים לבין אכילתם. הוא מעין שכלול של המונח "ספישיסיזם" שהיינו שוברות את השיניים עליו ("סוגנות" אף פעם לא תפס), והוא כלי עזר מעולה כדי להבין איך למען השם הם – וגם רובנו, לפני שבחרנו בטבעונות – אוכלים בעלי חיים. ההבנה שיש פה מערכת אידיאולוגית היא כלי חשוב בארגז הכלים האקטיביסטי שלנו, והיא מסייעת לנו לפרק את האידיאולוגיה הזו.

אז אם אני חושבת שהמונח "קרניזם" משרת אותנו, מה הבעיה שלי להגדיר אוכלי בשר כ"קרניסטים"?
קרניזם היא אידיאולוגיה סמויה. לא מדברים עליה (היי, המונח נולד רק לפני עשרים שנה!), לא מלמדים אותה בצורה ישירה, והיא למעשה סותרת ערכים שכחברה אנחנו מחנכים אליהם ורוצים לראות כערכי יסוד כמו חמלה ודאגה לאחר. שחרור בעלי חיים, לעומת זאת, היא אידיאולוגיה גלויה, ומי שבוחר בה – בוחר בה באופן מודע.
כטבעוניות וטבעונים, בחרנו לאמץ את האידיאולוגיה שרואה בבעלי חיים אינדיבידואלים שראויים לחירות, והאידיאולוגיה נהייתה חלק מהזהות שלנו. טבעונות מתארת לא רק תזונה, אלא תפיסה חברתית שבחרנו בה ושבזכותה ערכנו שינויים באורח החיים שלנו. אבל מעולם לא בחרנו לתמוך באידיאולוגיה של קרניזם, פשוט נולדנו וגדלנו לתוכה. חיינו חיים קרניסטיים מבלי שבחרנו בהם.

וכמונו, כך גם רוב מי שעדיין אוכלים בשר. הם לא עברו תהליך של בחירה מודעת בקרניזם, הם לא דוגלים בקרניזם, הם פשוט חיים לפיו. כשאנחנו קוראים להם "קרניסטים" אנחנו שמים עליהם תווית. במקום לתאר אותם על סמך הפעולה שהם עושים – אוכלי בשר – אנחנו מייחסים להם אימוץ של אידיאולוגיה, וזו טעות. בהדבקת התווית הזו, אנחנו שמים בינינו חיץ והופכים אותם לאויב. במקום להושיט יד ולבקש לקרב אותם לחמלה שקיימת בהם, אנחנו מרחיקים אותם ועלולים לגרום להם לגבש זהות קרניסטית שעד עכשיו היתה סמויה עד לא קיימת.
וכשאנחנו קוראים להם קרניסטים, אנחנו מכאיבים לעצמנו. אנחנו גורמים לעצמנו להרגיש שאנחנו מוקפים באנשים שבחרו באידיאולוגיה אכזרית. אנחנו מקשים על עצמנו להאמין שהם יכולים ורוצים לשנות ולהשתנות. אנחנו פוגעים ביכולת שלנו להשפיע עליהם וביכולת שלנו לאהוב את האנשים שאוהבים אותנו, גם אם הם עדיין אוכלים בשר.

אז טבעונים, אל תקראו להם קרניסטים. קראו להם אוכלי בשר. ותזכרו שהם לא מאוד שונים מאיתנו. גם אנחנו היינו שם פעם. גם אנחנו קיבלנו מהאידיאולוגיה הקרניסטית הצדקות ותירוצים כדי לאכול בעלי חיים, בלי שהיינו לגמרי מודעים לכך. גם עלינו האידיאולוגיה הקרניסטית הסמויה פעלה והרחיקה אותנו מהחמלה היסודית שלנו. וכמו שאצלנו היא נסדקה, סדק ועוד סדק, עד שהיא נופצה לחלוטין, גם אצלם זה עוד יקרה.